Informace o sdružení Hospic pro Liberecký kraj

Občanské sdružení Hospic pro Liberecký kraj vzniklo v únoru 2008 z iniciativy zdravotníků i nezdravotníků, kterým je blízká myšlenka hospicového hnutí. Cílem sdružení je podpora vzniku zázemí pro hospicovou a paliativní péči v Libereckém kraji.

Hospic je zařízení ve kterém je poskytována zdravotnická, sociální, psychologická i duchovní péče nevyléčitelně nemocným lidem a jejich blízkým. Tato péče je označována termínem paliativní.

Na standardním nemocničním lůžku zdravotníci umírajícím lidem často ani při nejlepší vůli nemůžou zajistit dostatečné soukromí, klid a přítomnost blízkého člověka, souhrnem dobrou paliativní péči. Utrpení a strádání člověka pak není jen na úrovni tělesné, neboť bolest lze účinně tlumit, ale na úrovni sociální, duševní a duchovní.

Takové podmínky pak mohou vést k mediálně vděčnému tématu eutanasii-asistované sebevraždě. Zkušenosti z hospiců jsou však jiné. Pokud je člověku poskytována kvalitní paliativní péče, která dokáže poslední chvíle života řešit soucitně, lidsky, důstojně a komplexně, eutanazii nikdo nevyžaduje.

Naše sdružení chce upozornit politické představitele našeho kraje a města na neuspokojené potřeby nevyléčitelně nemocných a spolupracovat na změně tohoto stavu. O stavbě hospice se v našem kraji uvažuje už více jak TŘINÁCT LET.

Naše sdružení upozorňuje politiky i občany Libereckého kraje na nedostatečné zázemí kvalitní lůžkové paliativní péče a že přes veškeré úspěchy moderní medicíny se každý z nás může stát nevyléčitelně nemocným.

Lidé mnohdy nemívají hrůzu ze smrti samotné, ale z nedůstojného umírání. Jsme přesvědčeni, že hospicová péče tento strach pomáhá odstranit. Členem sdružení se může stát každý, koho myšlenka hospicového hnutí oslovuje a uvědomuje si, že našemu kraji hospic chybí.