Naďa Jozífková - Proč ještě nemáme hospic v LIbeci

20.09.2010 23:27

V médiích se objevila zpráva, že Liberecký kraj podepsal smlouvu s Hospicovou péčí sv. Zdislavy o.p.s. Řeší tato, na první pohled příznivá zpráva, vůbec něco? Více jak dva roky společně usilujeme o zřízení hospice v našem kraji, dva roky vybíráme nejvhodnější objekty, pozemky, dva roky hledáme možnosti financování výstavby kamenného hospice.

Město Liberec, stejně jako město Jablonec nad Nisou či Česká Lípa vytipovalo vhodné lokality, kde by mohl hospic fungovat. Dokonce máme připravené i konkrétní varianty, známe jejich slabé a silné stránky. Není nám to ale k ničemu! Přesto, že Kraj přijal v lednu 2010 usnesením zastupitelstva stanovisko k lokalizaci objektu, přesto, že hospic  by měl stát v blízkosti nemocnice a že se jeví vhodná výstavba na území města Liberce nebo Jablonce nad Nisou, neznáme skutečné požadavky na kapacitu objektu, neznáme ani žádné technické požadavky, nároky na dopravní obslužnost  či parkovací plochy. V podstatě si nejsem ani jistá, že tyto specifikace zná někdo z krajské reprezentace. Kraj uspořádal v dubnu letošního roku konferenci na dané téma, které se účastnili i zástupci příslušných ministerstev, a kde jsme se vzájemně ujistili, že hospic v Libereckém kraji je potřeba, ale to je všechno …

Město Liberec se touto problematikou dlouhodobě zabývá, na každém jednání Výboru sociálních věcí Libereckého kraje a Krajské poradní skupiny, vznáším dotazy, ptám se, jak probíhají přípravy a jednání se zástupci samospráv obcí našeho kraje. Deklaruji, že se chceme, a budeme, aktivně podílet na přípravě celého projektu i financování. Kraji i ostatním partnerům jsme vyspecifikovali podmínky, za kterých jsme schopni hospic spolufinancovat. Výraz „spolufinancovat“ je zde velmi důležitý. Hospic by měl být krajským zařízením, které slouží nejen Liberci či Jablonci. Na jeho provozu se poměrnou částkou musí podílet i další obce našeho kraje, Liberecký kraj a pochopitelně zdravotní pojišťovny. Hospic je zdravotní zařízení, zdravotní služby tedy platí pojišťovna. Na Kraji tedy je, aby připravil „pouze“ výstavbu (nebo rekonstrukci) kamenného hospice, vybral provozovatele a vymyslel způsob financování.

Režijní náklady ovšem nebude mít jen samotný objekt, nemalé částky bude také potřeba vynaložit na sociální a asistenční služby. Právě v nich je totiž síla hospicové péče! Jak dlouho bude ještě krajské reprezentaci trvat, než občanům kraje umožní důstojnou smrt? Snad se toho dožijeme …
 


Naďa Jozífková

Celé znění článku je na  /nada_jozifkova_/clanky/89

Zpět

Kontakt

webmaster Libor Kafka

poslední aktualizace

08. 10. 2014